Informacja o wpływie działalności wykonywanej przez jednostkę organizacyjną polegającej na uruchomieniu pracowni rtg oraz uruchomieniu i stosowaniu aparatów rtg na zdrowie ludzi i na środowisko
Na podstawie art. 32c ust. 2 ustawy Prawo atomowe (Dz. U. z 2019 r., poz. 1792, z późn. zm.), informuję, że w jednostce organizacyjnej:
Przychodnia Lekarsko-Stomatologiczna JAWI-MED-Macura sp.j.
ul. Pokoju 8a, 41-709 Ruda Śląska
wykonywana jest działalność związana z narażeniem na promieniowanie jonizujące, polegająca na:
-
uruchamianiu i stosowaniu urządzeń wytwarzających promieniowanie jonizujące , typ aparatu rtg – aparat stomatologiczny punktowy PLANMECA INTRA
-
uruchamianiu pracowni, w których mają być stosowane źródła promieniowania jonizującego, /typ pracowni – pracownia rentgenowska stomatologiczna
Dla jednostki została wydana decyzja zezwalająca na uruchomienie pracowni rtg /organ wydający, nr decyzji, data wydania/:
-
decyzja nr.153 Wydana przez Śląskiego Państwowego Inspektora Sanitarnego w Katowicach dnia 08.06.2009r.
Dla jednostki została wydana decyzja zezwalająca na uruchomienie i stosowanie aparatu rtg /organ wydający, nr decyzji, data wydania/:
-
decyzja nr.154 Wydana przez Śląskiego Państwowego Inspektora Sanitarnego w Katowicach dnia 08.06.2009 r.
Na podstawie art. 17 ust. 1 ustawy Prawo atomowe, w celu dostosowania sposobu oceny zagrożenia do jego spodziewanego poziomu, pracownicy jednostki organizacyjnej zostali zaliczeni do kategorii B narażenia. Ocena narażenia pracowników prowadzona jest na podstawie: systematycznych pomiarów dawek dozymetrycznych w środowisku pracy w sposób pozwalający stwierdzić prawidłowość zaliczenia pracowników do tej kategorii.
W przeciągu ostatnich 12 miesięcy nie stwierdzono przekroczenia dawek granicznych dla pracowników.
W dniu 21.04.2009 r. przeprowadzono pomiary dozymetryczne rozkładu mocy dawki promieniowania jonizującego X wokół aparatu rtg Planmeca intra , podczas których potwierdzono, że konstrukcja ścian, stropów, okien, drzwi oraz zainstalowane urządzenia ochronne w pracowni rtg zabezpiecza osoby pracujące, osoby z ogółu ludności przebywające w sąsiedztwie, a także osoby z ogółu ludności w przypadku pracowni rtg znajdującej się w budynku mieszkalnym przed otrzymaniem w ciągu roku dawek określonych w § 2 i § 3 ust. 1 rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 21 sierpnia 2006 r. (Dz. U. Nr 180, poz. 1325).
Kierownik jednostki organizacyjnej zapewnia wykonywanie działalności związanej z narażeniem zgodnie z zasadą optymalizacji wymagającą, żeby – przy rozsądnym uwzględnieniu czynników ekonomicznych i społecznych oraz aktualnego stanu wiedzy technicznej – liczba narażonych pracowników i osób z ogółu ludności oraz prawdopodobieństwo ich narażenia były jak najmniejsze, a otrzymywane przez nich dawki promieniowania jonizującego były możliwie małe. Na podstawie powyższych informacji stwierdza się, że działalność w minionych 12 miesiącach nie miała negatywnego wpływu na zdrowie ludzi i środowisko.
W związku z wykonywaniem wyżej opisanej działalności do środowiska nie są uwalniane substancje promieniotwórcze.